Haber

Atina’dan şikayetçi olan Mare Liberum kendini feshetti

Ege Denizi’ni geçerek Yunanistan’a giden göçmenler üzerinde çalışan Berlin merkezli insan hakları ve yardım kuruluşu Mare Liberum, feshedildiğini açıkladı. Örgüt, 1 Mayıs’tan itibaren faaliyetlerini durdurduğunu açıklayarak, “yerel güvenlik güçlerinin Yunanistan’ın Midilli Adası’nda artan baskısını” ve “sağcı muhafazakar Yunan hükümetinin çıkardığı yasaların bölgeden ayrılmayı imkansız hale getirmesini” gerekçe gösterdi. sınır makamlarının mültecilere yönelik durumunu izleyin”.

Mare Liberum’un dağılmasından önce yönetim kurulu üyesi olan Hanno Bruchmann, ne Almanya’nın ne de Avrupa Birliği’nin (AB) başka bir üye ülkesinin “AB sınırlarında sığınmacılara AB sınırlarında uygun şekilde davranma konusunda önemli bir irade göstermediğini” söyledi. insan hakları”. ifade etti. Bruchmann ayrıca sığınmacıların yasa dışı dönüşünün, şiddetin, insanlık dışı kampların ve göçmenlerin kriminalize edilmesinin bölgede günlük bir rutin haline geldiğini belirtti. Diğer insani yardım kuruluşlarına destek verenlerin de “giderek kovuşturmaya maruz kaldıklarına” değinen Bruchmann, Mare Liberum’un yasal olarak dirençli olduğunu ancak mevcut koşullarda faaliyetlerini sürdüremeyeceğini vurguladı.


Arşiv – Midilli’deki Black Hill Mülteci Kampı, Yunanistan – (19.12.2020)Fotoğraf: Anthi Pazianou/Getty Images/AFP

Mare Liberum’un internet sitesinde, Yunanistan’da çalışma için gerekli izinlerin ancak büyük bürokratik sorunların aşılmasıyla alınabileceği belirtiliyor ve ilgili maddelerde yapılan değişiklikle “(Yunan) direktifleri Sahil Güvenlik hemen takip edilmiyor, ekip üyeleri yüksek para ve hapis cezalarıyla tehdit ediliyor.” belirtildi. Açıklamada örgütün böyle bir riske giremeyeceği, söz konusu yasaya karşı yapılan girişimin sonuçsuz kaldığı belirtildi.

2018 yılında faaliyetlerine başlayan Mare Liberum, Ege Denizi’ni geçmeye çalışan sığınmacıların durumunu izlemek için örgütün adını taşıyan bir gemi ile AB sınırı olan Türkiye-Yunanistan deniz sınırında çalışıyordu.

AFP / ET, JD

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

emirgaziajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu