Teknoloji

Elon Musk için değerli! Serveti 1 günde eridi

Tesla, SpaceX ve Twitter’ın sahibi Elon Musk’ın serveti son 24 saatte 13 milyar dolar eridi.

Tesla, ilk çeyrek sonuçlarıyla yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Tesla’nın ilk çeyrek net geliri geçen yılki 3.32 milyar dolardan yüzde 24 düşüşle 2.51 milyar dolara geriledi.

Şirketin hisse başına kazancı 0,95 dolardan 0,73 dolara düştü. Tesla’nın bilançosunun açıklanmasının ardından borsadaki hisseler sert düşüş yaşadı.

Twitter ve SpaceX’teki gelişmeler de düşüşü tetikledi. Elektrikli otomobil üreticisinin hisseleri 20 Nisan’da yüzde 9,75 düşerek 162,99 dolara geriledi.

HAVADA PATLAYAN YILDIZ GEMİSİ

Öte yandan Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin “dünyanın en güçlü uzay roketi” olarak nitelendirilen roketi Starship, geçtiğimiz hafta yaşanan gecikmenin ardından dün fırlatıldı ancak birkaç dakika sonra patladı.

ABD’nin New York kentindeki Özgürlük Anıtı’ndan daha büyük olan 120 metre uzunluğundaki dev roket, SpaceX’in Teksas’taki Starbase üssünden başarıyla fırlatıldı. Yıllardır hazırlanan lansman sonrası yaşanan sevinç, dakikalar sonra yerini hayal kırıklığına bıraktı. Mürettebatsız roket fırlatıldıktan 4 dakika sonra yörüngeye ulaşamadan patladı.

TWİTTER’IN HIZLANDIRILMIŞ KAYIPLARINA “MAVİ TİK” KARARI

Öte yandan Musk, kullanıcılarını kızdırmak için Twitter’da bir adım attı. Ünlü milyarderin satın aldığı sosyal medya platformu Twitter’da “mavi tik” kaldırıldı. Sosyal medya platformu, Blue kullanıcısı olmayan onaylı hesapların mavi tikini kaldırırken, Twitter Blue’ya ayda 8 dolar ödemeyen birçok kuruluş ve ünlü ismin onaylı tikleri silindi.

Musk’ın üç büyük şirketinde yaşanan olaylar borsadaki hareketleri tetiklerken, ünlü milyarderin serveti sert düşüş yaşadı.

Musk’ın serveti en çok Tesla hisselerindeki hareketlerden etkilendi ve 24 saatte 13 milyar doları eritti. Bu kayıp yılın en büyük düşüşü oldu.

KAYNAK: NTV

haber-cine.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu