Haber

Suudi Arabistan’da Sıcaklık Rekorları Kırılıyor

Geçen yüzyılın en sıcak Temmuz ayında sıcaklık rekorları kırılmaya devam ediyor. Suudi Arabistan’da sıcaklık 47 dereceye ulaşırken kavurucu sıcaktan en çok etkilenenler barınak bulmakta zorlanan vahşi hayvanlar ve kuşlar oluyor.

Hicri 1445 yılının ilk günü Suudi Arabistan’da bugün hava sıcaklığı 47 dereceye ulaştı. Hacdan sonra Peygamber Efendimizi ziyaret etmek için Medine’ye gelen hacıların öğle saatlerinde otellerinden ayrılmamaları tavsiye edilir. Günde beş vakit namaz kılmak için Mescid-i Nebevî’ye gelen hacılar, öğle ve ikindi vakti hızlı yürüyerek dışarıda kaldıkları süreyi kısaltıyorlar. Yaşlı ziyaretçilerin koyu renk şemsiye kullanmaları şiddetle tavsiye edilir. Medine-i Münevvere’de öğle vakti aydınlatma direklerinin gölgesinde güvercinler tek sıra halinde sıralanarak sıcaktan korunmaya çalışırlar. Mescid-i Nebevi’nin bahçesinde sabahları güvercinleri besleyen ziyaretçiler, öğle saatlerinde tek sıra halindeki kuşları görmeyi de ihmal etmiyor.

Hacılar klimalı lüks otobüslerle taşınır. Çoğu zaman çok sıcaktan dolayı cep telefonları da devre dışı kalıyor. 50 derecenin üzerinde kendini savunan iPhone telefonlar, kırmızı termometre işareti vererek pilin patlamasını engellemek için cihazın çalışmasını engelliyor. Atıcılar ise 36 derecede telefonu vücutlarına yapıştırarak cihazı soğutmaya çalışıyor. Mekke’de Kabe-i Muazzama’da ve Medine-i Münevvere’de Mescid-i Nebevi’de klima ve soğuk su buharı üfleyen cihazların bakımları yakından takip ediliyor. – MEDİNE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu