Haber

KONDA anketi: Erdoğan yüzde 52,7, Kılıçdaroğlu yüzde 47,3

KONDA Araştırma ve Danışmanlık şirketi, ikinci tip Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yaptığı anketin sonucunu açıkladı.

Ankette kararsızlar dağıtıldıktan sonra yapılan tahmine göre, 28 Mayıs’ta yapılan ikinci turda Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,7, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 47,3 oy aldı. yüzde.

KONDA anketine göre kararsız oylar dağıtılmadan önceki tablo şöyle oldu:

“Erdoğan yüzde 47, Kılıçdaroğlu yüzde 42,2, yüzde 8,2 kararsız, yüzde 2,6 oy kullanmıyor.”

KONDA, bu anketi 20-21 Mayıs tarihlerinde 34 ilin merkez dahil 108 ilçeye bağlı 154 mahalle ve köyünde 3 bin 607 kişiyle evlerinde yüz yüze görüşerek gerçekleştirdiğini duyurdu.

Ogan ve Özdağ faktörü

Anket, CET İttifakı’nın ilk turda elenen adayı Sinan Oğan ile aynı ittifakta seçime giren Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın ikinci tur kararları öncesi yapıldı.

Ogan, hafta başında yaptığı açıklamada Erdoğan’a ikincil tıpta destek çağrısında bulunurken, Özdağ dün Kılıçdaroğlu’na destek verdi.

Anket sonuçlarını yayınlayan KONDA, bu bulguları değiştirebilecek ve 28 Mayıs sonuçlarını etkileyebilecek üç dinamiği şöyle sıraladı:

“Birincisi, 20-21 Mayıs’tan seçime kadar bir hafta içinde gerçekleşecek olayların etkisi. İkincisi, ittifakı oluşturan parti liderlerinin ve ittifak adayının seçimin ikinci turunda farklı adayları destekleme kararı. Çet İttifakı’nın 1. cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra dağılması üzerine, “Alımları üzerine yaşanabilecek stratejik oy kaymaları. Üçüncüsü de bu hükümet sistemi modelinde ilk kez yaşayacağımız seçimlerin ikinci tura katılım oranı.”

KONDA, ilk tur öncesi yayınladığı ankette, 14 Mayıs’ta Kılıçdaroğlu’nun yüzde 49,3, Erdoğan’ın ise yüzde 43,7 oy alacağını iddia etti.

DW/CO,BO

adapazari-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu