Ekonomi

Kripto para birimlerinde içeriden öğrenenlerin ticareti durumunda hapis cezası

Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez bir sanık, kripto para birimlerinde içeriden bilgi ticareti yoluyla vurgunculuk yapmaktan hapis cezasına çarptırıldı. Eski bir Coinbase Global işletme müdürünün erkek kardeşi, ABD savcılarının kripto para birimlerini içeren ilk içeriden bilgi ticareti davası olarak adlandırdığı davada suçunu kabul ettikten sonra 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Nikhil Wahi, Eylül ayında bir elektronik dolandırıcılık komplosu suçlamasını kabul ettiğinde, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase’den alınan gizli bilgilere dayanarak ticaret yaptığını itiraf etti.

Savcılar, eski ürün müdürü Ishan Wahi’nin, Coinbase’in kullanıcıların kardeşi ve arkadaşı Sameer Ramani ile ticaret yapmasına izin vermeyi planladığı yeni dijital varlıklar hakkında gizli bilgileri paylaştığını söyledi.

Savcılar, Wahi’nin 40 farklı Coinbase duyurusundan önce yasadışı ticaret yaparak yaklaşık 900.000 dolar kar elde ettiğini söyleyerek 10 ila 16 ay arasında hapis cezası istediler.

Davaya başkanlık eden ABD Bölge Yargıcı Loretta Preska, sanığın Manhattan federal mahkemesindeki kabahatinin “münferit bir karar hatası olmadığını” söyledi.

Ceza, ABD savcıları ve düzenleyicilerinin kripto para birimi şirketleri ve yöneticileri üzerindeki incelemelerini artırmasıyla geldi.

Manhattan başsavcısı Damian Williams, “Bugün alınan karar, kripto para piyasalarının kanunlardan muaf olmadığını açıkça ortaya koyuyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu