Haber

Sinop 1445 depremzedeyi ağırlıyor

Kahramanmaraş’ta 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından 1445 depremzedenin Sinop’a getirildiği ve öğrenci yurtlarına yerleştirildiği bildirildi.

Vali Erol Karaömeroğlu, Valilikte düzenlediği basın toplantısında “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen deprem sonrası yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Afet Uyum Merkezi’nin afetin ilk anından itibaren çok hızlı bir şekilde çalışmaya başladığını vurgulayan Karaömeroğlu, bölgeye 1245 personel göndererek bugüne kadar arama kurtarma çalışmalarını güçlendirdiklerini bildirdi.

Karaömeroğlu, bölgeye yüzlerce tır ve TIR dolusu insani yardım malzemesinin de gönderildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Ayrıca iki sahra hastanesini de deprem bölgesine naklettik. Deprem bölgesindeki arkadaşlarımız arama kurtarma, hasar tespit, güvenlik, psikososyal destek, enkaz kaldırma, yardım malzemesi dağıtımı ve daha birçok alanda yaraları sarmaya devam ediyor. Mahmud Kefevi Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurdunu misafirlerimizin barınağı olarak faaliyete geçirdik.İl ve ilçelerden 1445 vatandaşımızı ağırlıyoruz. SporSalondaki sosyal mağazamızı da faaliyete geçirdik.

Vatandaşlara yardımların sürdürülmesi çağrısında bulunan Karaömeroğlu, “Depremden etkilenen 13,5 milyon kişi bu kış koşullarında yaşam mücadelesi veriyor. Yardımlarımızın kesintisiz devam etmesi gerekiyor. Bu uzun soluklu bir çaba. Vatandaşlar bugüne kadar elinden gelenin en iyisini yaptı ve yapmaya da devam ediyor.” devam ediyor. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın desteğimize çok ihtiyacı var. Bu zor günleri hep birlikte, dayanışma, birlik ve beraberlik içinde, milletimizin öngörüsü ve devletimizin gücüyle aşacağımıza inanıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu